Kaip savo namuose savo rankomis atlikti elektros instaliacijos darbus?

Kadangi namus reikia maitinti elektros energija, namuose būtina įrengti elektros tinklą. Tai atliekama tiesiant elektros laidus ir kitus elementus, skirtus sujungimui, perjungimui ir apšvietimui namuose. Kadangi šiai procedūrai nereikia jokio specialaus pasiruošimo, kiekvienas gali ją atlikti pats. Tačiau pirmiausia turėtume suprasti, kaip savo rankomis įrengti elektros instaliaciją namuose, kokius etapus sudaro ir į ką reikia atsižvelgti.

Namo elektros instaliacijos įrengimo etapai

Visą procesą galima suskirstyti į kelis etapus, kurių seka užtikrins kokybišką rezultatą ir sutaupys laiko atitinkamam darbui atlikti. Yra šie diegimo etapai:

1. Įrengimo būdo nustatymas – išorinis arba išorinis kabelio įrengimas;
2. Kambario elektros instaliacijos plano sudarymas;
3. Elektros instaliacijos schemos perkėlimas tiesiai ant sienos;
4.Elektros laidų skerspjūvio skaičiavimas;
5.Tinkamiausių montavimo elementų ir medžiagų parinkimas;
6.Paruošiamieji sienų ir kitų konstrukcijų darbai, susiję su elektros instaliacijos įrengimu, apšvietimo grupių, saugiklių dėžučių įrengimu ir kt;
7.Montavimo darbų atlikimas;

Gauti elektros energijos tiekimo įmonės leidimą prisijungti prie jos tinklų,gauti rangovo aktą  prireikus suformuoti naują prijungimo tašką (jei elektros instaliaciją keičiate nauja, šios procedūros atlikti nereikia).
Dabar atidžiau pažvelkite į kiekvieną iš šių etapų praktiškai.

Kurį maršruto parinkimo būdą turėčiau pasirinkti?

Iš galimų kabelių tiesimo variantų yra du laidų montavimo būdai – vidinis ir išorinis laidų tiesimas. Vidinė instaliacija reiškia, kad kabelių linijos yra sienose. Išoriniai laidai įrengiami ant sienų iš išorės ir gali būti laidiniai arba apsaugoti nuo mechaninių pažeidimų, pvz., kabelių kanalais, kuriuose yra laidininkas.

Vidinių laidų privalumai ir trūkumai.

Paslėptos elektros instaliacijos sistemos privalumai – didesnis patikimumas ir ilgaamžiškumas, nes jos negalima pažeisti įprasto naudojimo metu. Tokiai instaliacijai reikia mažesnių finansinių išlaidų šarvuotiems laidams ir jų montavimo priedams. Be to, paslėpta elektros instaliacija nekeičia patalpos interjero.

Vidinės elektros instaliacijos sistemos trūkumai – daug laiko reikalaujantys paruošiamieji darbai tranšėjai įrengti ir prastos galimybės ją pataisyti, jei ji būtų pažeista.

Išorinių laidų privalumai ir trūkumai.

Atidengtų laidų privalumai – daug paprastesnis paruošimo procesas ir greitesnis elektros instaliacijos įrengimas. Naudojimo metu laidų schemą lengviau pataisyti arba pakeisti.

Lauko instaliacijos trūkumai – didesnis jautrumas mechaniniams pažeidimams ir jos poveikis bendrai patalpos interjero išvaizdai.

Kaip sudaryti laidų schemą?

Elektros instaliacijos schema padeda nustatyti, kur įrengti kištukinius lizdus, jungiklius, šviestuvus ir laidus. Todėl sudarant elektros schemą reikia atsižvelgti į namuose esančių elektros prietaisų elektros schemą. Pavyzdžiui, atliekant namų elektros instaliaciją, svarbu, kur yra lizdai prie televizoriaus, elektrinės viryklės, lovos ir t. t.

Grafinio vaizdavimo būdas skirstomas į dvimates ir trimates elektros schemas. Pirmasis variantas yra paprasčiausias, nes nereikia naudoti grafikos redaktorių ar kitų programų. Tam paimkite savo namo planą ir jo kopijoje pažymėkite kiekvieno kambario prijungimo taškus ir kištukinių lizdų skaičių, paskirstymo dėžutes, laidus, jungiklius ir laidų linijas.

Trimatis modelis – daug daugiau laiko reikalaujantis procesas, tačiau tai puiki pagalbinė priemonė kuriant elektrotechnikos projektą. Tai labai naudinga kuriant elektros instaliacijos planą, kai atitinkami specialistai gali parengti tokį planą (nubraižyti sienas, elektros instaliacijos linijas ir kitus elektros instaliacijos darbus) pagal iš anksto nustatytą planą.

Related Posts